سيزده به در، چهارده به تو

دو هزار و چهارده با تمام وهمناكيش براي افغان ها رسيد .
مثل سال دو هزار كه پر از حرف و حديث بود و خواننده ها برايش خواندند و فيلم سازها فيلم ساختند و مردم هم شايعه . هنوز مدت زيادي از اين سال نگذشته اما اقرار ميكنم كمي ترسم ريخته. آن هول و ولايي كه وحشتناك تا قبل از شروع اين سال داشتم كمتر شده.
سالي كه خارجي ها ترك ميكنند اين كشور را و نميدانم دولت كي پيمان استراتژيك را با آمريكا امضا ميكند. كي ميخواهد كمي خيال مردم را بابت همين امنيت نسبي و نه چندان پايدار اين سالها راحت كند.
شايد هنوز بايد منتظر باشيم تا اينكه رييس جمهور باز هم توصيه دريافت كند كه امضا كن و تمام اينها را سند كند براي خودش تا وقتي در تاريخ ميخواهند بنويسند معاهده ننگين امنيتي با آمريكا ديگر ننويسند ننگين يا اقلا بنويسند مجبورش كردند امضا كند يا چه ميدانم چيزي از اين دست. يا ميخواهد يك جوري زير ميزي حمايت آمريكا را داشته باشد كه برادرش را حمايت كنند كه راي بياورد و رييس جمهور بعدي شود … اهل سياست نيستم و نميتوانم حدس بزنم بالاخره كدام يك از اينها دليل امضا نكردن است يا اينكه دلايل ديگري وچود دارد.
اين روزها تمام شبكه هاي تلويزيوني ريز و درشت بنا به اعتبارشان چند تا تحليل گر سياسي ياوكيل پارلمان يا كانديدي كسي را دعوت ميكنند و هي بحث ميكنند و هي حرف ميزنند و هي ميگويند آينده ي اين پيمان چه خواهد شد. و ازبس بحث و جدل هاي تكراري شان را ديده ام در تلويزيون و جهت گيري سياسي همه شان را ميدانم فقط كافيست كه قيافه هايشان را ببينم تا بفهمم قضيه از چه قرار است. و تند و تند رد كنم شبكه ها را تا كليپي، رقصي، آوازي چيزي پيدا كنم . مدت هاست كه تلويزيون هيچ ندارد برايم . شبكه هاي خبري ماهواره را هم كه بزني همگي ميگويند دنيا دارد ميتركد. بحران سودان جنوبي و سوريه و تركيه و مصر و…. حيف اين همه قشنگي، حيف اين همه آدم، اين همه كودك، اين همه معصوميت.
سال دو هزار و چهارده هم رسيد. خيلي از دوستانم دارند جمع و جور ميكنند كه بروند يك جاي ديگر خارج از افغانستان براي تحصيل، كار، زندگي. خيلي ها وقتي ميروند ماموريت كاري يا سمينار يا دوره آموزشي ديگر برنميگردند همان جا درخواست اقامت ميكنند و مينشينند به انتظار كه قبول شوند و بعد خانواده شان را ببرند و بكشند از افغانستان.
خيلي ها اول ميگويند ميرويم شهروند يك كشور درست و درمان ميشويم بعد برميگرديم و با اين پشتوانه كار ميكنيم همين جا، كه اگر روزي بايد ميگريختي جايي باشد براي فرار. اما وقتي بنشيني تا شهروند شوي و تازه جاي پايي درست كني براي خودت سخت است برگشتن.
من هم دوست دارم بروم و حتي اگر شده با همين دلخوشي واهي كه ميدانم الكي است خودم را راضي كنم و اصرار كنم كه رفتن، كندن نيست.

Advertisements

یک دیدگاه برای ”سيزده به در، چهارده به تو

 1. قاتل حرفه ای می‌گوید:

  بالاخره یبار اول شدم.متاسفانه توی ایران هم کمتر کسی پیدا میشه که فکر رفتن در سرش نباشه.. اینکه زاده ی آسیاییم یعنی جبر جغرافیایی.. اینکه لنگ در هوایی و صبحونت شده سیگار وچایی یعنی جبر جغرافیایی.. این خاک بوی زندگی نمیدهد چند متر آسمان کلنگی خریداریم..

 2. فقط به خاطر یک صد تومانی می‌گوید:

  رفتن را ذاتش بد نیست ، پس به نظر من، باید رفت ، باید دید ، بیاد زندگی کرد

 3. داداشی می‌گوید:

  من یاد گرفته ام که چطور فرار کنم ، فرار میکنم از این وطن به سرزمین چشمانت ، با بوسه هایم . آرام میشوم

 4. soode می‌گوید:

  آرامش تو آرامش من هست داداشي جانم. خنده هاي تو و دست هاي مهربانت اميد منند.

 5. ساغر می‌گوید:

  قصه همیشگی سفر و رفتن آدم ها، رفتن کندن است یا نیست، بد احساس مظلوم واقع شدن می کنم در این دنیا، از کل ای کره خاکی پرت شده باشی وسط آسیا، و از بین اونهمه کشور تو خاک افغانستان عزیز، و از اون بین هم در بین مظلوم ترین طیف جامعه ای که حتی شاید بعنوان این سرزمین قبولت نکنن، پرت شده باشی میون بلندترین ارتفاعات افغانستان! بعد هم که بخواهی هر جا بری دلت رو توی همون بدترین جای دنیا جا میذاری.

 6. soode می‌گوید:

  انگار اويزان مانده ايم از اين سقف… پا در هوا. با همين دل جا مانده توي بي حاصل ترين خاك.

 7. مهسا می‌گوید:

  میفهمم این متن رو اما من خیلی به مکان ها وابسته ام…دلخوشم به همین جاها.حتی اگر بهم سخت بگذره.
  البته این رویه زیاد صحیح نیست اما من به این معتقدم که کجا خوشِ اونجا که دل خوشِ…اینجا رو دوست دارم ودلخوشم.مگر اونکه دلیل بزرگ تر و قویتری مثل عشق بتونه بِکَنه از اینجا…

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s